Aréna American Airlines Center (AAC ) Dallas Stars
Až do sezóny 2000/2001 hráli Stars své zápasy ve staré nevyhovující Reunion Areně (RA). Ačkoli se jim zde velmi dařilo, hala již byla nevyhovující především díky špatné kvalitě ledu, málo výkonné vzduchotechnice, nízké kapacitě haly a malému pohodlí návštěvníků. Z tohoto důvodu se v Dallasu začalo uvažovat o stavbě nové víceúčelové haly, která by sloužila jako domov pro týmy Dallas Stars (NHL), Dallas Mavericks (NBA) a Dallas Desperados (AFL). Zámožní vlastníci těchto klubů Tom Hicks, Mark Cuban a Ross Perot mladší se postarali o to, aby nová hala byla po technologické stránce mistrovským dílem.
Hala American Airlines Center (AAC) byla slavnostně otevřena v červenci roku 2001. Dallas tak touto stavbou posunul laťku opět o něco výše, neboť architektura, náklady na samotnou stavbu a její pohodlí dosáhly nejvyšších možných příček. V Dallasu tak mají jednu z nejlepších víceúčelových hal na světě.
Halu navrhnul světoznámý architekt David M. Schwarz.
AAC je řízena a provozována společností Center Operating Company, která má halu pronajatou na 30 let počínaje rokem 2001.
Celkové náklady na její výstavbu a vybavení dosáhly 420 milionů dolarů.
Oproti RA došlo k navýšení kapacity až na 20.000 diváků, při hokejových zápasech na 18.584. RA měla po navýšení kapacitu 17.001 diváků.
Díky teplému texaskému klimatu byl ve staré RA mimo jiné problém s kvalitou ledu, a proto bylo třeba zapracovat zejména na tomto nedostatku. Zároveň to však byla velká výzva.
Jen pro srovnání
• Kapacita vzduchotechniky v nové hale je 4.600 tun. V RA to bylo 1.400 tun.
• Schopnost tvorby ledu v AAC je 312 tun oproti 280 tunám v RA.
• Pro tvorbu ledové plochy je potřeba necelých 38.000 litrů vody a je zde použito téměř 13 km chladících trubek.
Součástí stavby je také náměstíčko se třemi fontánami, celkem 1.500 stromů a v neposlední řadě velké množství veřejného umění. Na jeho tvorbě se podílelo celkem 5 umělců. Drtivá většina těchto uměleckých děl byla integrována do návrhu stavby tak, aby toto umění bylo její součástí a nebylo sem doplňováno až po jejím úplném dokončení.
Je zde celkem 143 lóží rozdělených dle umístění a kvality do tři tříd: Flagship, Platinum a Admiral. Třída Platinum je novou třídou pro náročné návštěvníky. Od nejlépe umístěných sedadel, přes větší množství prostoru pro sezení a procházení se až po VIP parkování a další výhody.
Samozřejmostí je kvalitní parkoviště, dostupnost městskou hromadnou dopravou a bezbariérový přístup do všech částí haly. Celá hala byla naprojektována a vymyšlena do nejmenších detailů tak, aby vyhovovala i lidem s nejrůznějšími postiženími. Jídelní lístky v restauracích jsou například k dispozici ve třech verzích: v klasické verzi, v braillově písmu a ve variantě psané velkými písmeny.
V každém rohu American Airlines Center jsou umístěny výtahy, které jsou k dispozici všem návštěvníkům a jsou uzpůsobeny i pro tělesně postižené.
Bezpečnost má při vstupu do haly prioritu. Vstup je zakázán lidem s většími zavazadly a každé menší je zkontrolováno. Samozřejmostí jsou detektory kovů, kterými musí každý návštěvník AAC projít. Do haly je povoleno vnášet jen malé transparenty, ty větší s dřevěnou či kovovou konstrukcí jsou zakázány. Nesmí se sem vnášet láhve, aerosolové obaly, větráky, zbraně a laserová ukazovátka. Také kouření je v hale zakázáno. Je zde však vyhrazeno několik míst vně AAC, kde se kouřit může.
AAC však neslouží jen jako domov Dallas Stars, Dallas Mavericks a Dallas Desperados. Konají se zde též rozličné koncerty, autogramiády a další rodinné akce jako například cirkusová představení či vystoupení Harlem Globetrotters. Nutno podotknout, že v roce 2007 se v AAC konala hokejová All Star Game.
Zajímavosti
V AAC je použit nový typ zasunovacích sedaček, který umožňuje snadnější proměnu hokejové haly v basketbalovou.
Na sobotu 29. ledna 2006 byl naplánován jak zápas Dallas Stars, tak zápas Dallas Mavericks. Proměna AAC z hokejové haly na basketbalovou trvala necelé dvě hodiny. Odstranění mantinelů a zakrytí ledové plochy trvalo jednu hodinu a položení palubovky dalších 45 minut. Práci běžně provádí asi 40 až 60 pracovníků rozdělených do 5 týmů.
Další výbavou AAC jsou i LED panely rozmístěné po celé hale (je jich zde více než v jakékoli jiné sportovní hale), high tech ozvučení a speciální látkou čalouněné sedačky. Tato látka napomáhá akustice celé haly.
Návštěvníci AAC mají možnost poslouchat komentované zápasy Stars a Mavericks v rádiu na halové frekvenci 97,5 FM.
AAC bude patřit mezi nejlepší haly na světě i do budoucna, neboť při tvorbě projektu stavby bylo pamatováno i na budoucí rozvoj. Jsou zde doposud nevyužitá místa pro vedení kabeláže a několik místností pro využití technologie, která ještě ani nebyla vynalezena.
Hala v číslech
• Hala zabírá celkem 256.200 čtverečních metrů.
• Samotná střecha má rozlohu 45.750 m2 a je podepřena jen v rozích haly.
• Každý ze čtyř nosníků střechy váží téměř 80 tun.
• Na střeše budovy je logo AAC o velikosti 27,5m x 27,5m.
• Osmistěnná výsledková tabule zavěšená nad ledem váží 36.287 kilogramů a má čtyři video displeje a čtyři obrazovky! Je největší v USA.
• Palubovka Dallas Mavericks je složena z celkem 240 dílů javorových desek o rozměrech 4x8m a 4x4m.
• Ledovou plochu tvoří 120 kusů mantinelů a 96 dílů plexiskla.
• Při nehokejových akcích je ledová plocha schována pod 475 díly pollar decku. Jedná se o stlačený smíšený sklolaminát.