Indianapolis - USA - Lucas Oil Stadium

Stadion pro americký fotbal - Lucas Oil Stadium. Přes dvě desetiletí hrál klub Indianapolis Colts na stadiónu RCA Dome. Nicméně chátrající budova si vyžadovala náhradu. V roce 2005 začala stavba jedno z nejluxusnějších stadiónů v lize amerického fotbalu. Loni v září byl unikátní projekt dokončen a město Indianapolis se stalo novou metou pro konkurenční kluby.

Lucas Oil Stadium

První zmínka o výměně starého za nový spadá na konec roku 2004. Pár měsíců poté došlo k oficiální dohodě, podpisům smlouvy a získání finanční prostředků. Na Lucas Oil Stadium byla vymezena částka 500 milionů dolarů, ale konečné číslo se vyšplhalo až na 720 milionů. Rovných 100 milionů dal klub, zbytek uhradilo město.

V polovině září 2005 přijely stavební stroje a práce na druhé sportovní chloubě města mohly začít (ta první chlouba je sto let stará závodní dráha Indianapolis Speedway). Fanoušci projekt vítali s otevřenou náručí, ale museli spolknout hořkou pilulku. Aby mělo Indianapolis získalo dostatek financí na nákladnou stavbu, zdražilo všechny základní produkty a služby o jedno procento. Vytěžené peníze putovaly do kasy vyhrazené pro Lucas Oil Stadium. Nárůst cen nebyl nijak vysoký, ale dotkl se prakticky všeho, od jídla přes ubytování v hotelu až k půjčovně automobilů.

Na jaře 2008 už stadión stál a probíhalo finální dolaďování, koncem srpna musel být připraven na první nápor fanoušků. Už zvenku vypadá ohromně, ovšem teprve uvnitř dýchá na všechny přítomné monstróznost. Společnost Lucas Oil zaplatila 120 miliónů dolarů, aby stavba nesla dvacet let její jméno.

Indianapolis Colts je teprve druhým týmem v lize, který se pyšní stadiónem s otevírací střechou. Proto město hledalo jinou alternativu, díky které by získalo světový primát. Hlavní architekt proto navrhl obrovská pohyblivá okna na severní straně budovy. Ty se dají v případě letních horkých dnů otevřít. „Měl jsem šanci se chvíli před zápasem projít okolo. Střecha byla otevřená, stejně i okna na severní straně. Je to neobyčejný jev, který přiláká celou komunitu fanoušků,“ uvedl komisař ligy Roger Goodell.
Největší pohyblivé okno na světě je široké 74 metrů a vysoké 27 metrů. Složeno je ze šesti skleněných panelů (27 x 12 m). Každý z panelů se pohybuje na speciálních kolejích. Proces otevření či zavření trvá pouhých šest minut.

„Střecha byla při úvodním zápase otevřená, ale při dalším utkání jsme ji zavřeli. Předpověď počasí slibovala bouřky a vnitřek stadiónu není vodovzdorný. Zavřít střechu trvá 12 minut,“ vysvětloval viceprezident klubu Pete Ward.

Samozřejmostí jsou velkoplošné obrazovky. Dvě obrazovky, široké 30 metrů a vysoké 16 metrů, nabízejí maximální přehled o dění na hřišti pro všechny fanoušky. Divákům slouží 63 000 sedaček. Celková kapacita stadionu je 70 000 lidí, pro než je připraveno 1 400 toalet.

Vedení města je s provozem stadiónu spokojeno. Luxusní prostředí zajistilo hostování finále ligy pro rok 2012, tzv. SuperBowl. Nevyužívaný RCA Dome, který byl nejmenší z celé ligy, bude zbourán.
Lucas Oil Stadium

Základní údaje o stavbě:
Stavba: Lucas Oil Stadium
Investor: město Indianapolis
Projektant: HKS, Inc..
Zahájení stavby: červenec 2005
Dokončení stavby: 2008
Náklady: 720 mil. USD