Kdo bude za Hradec hrát? Naštvaný Kotalík, či šampion Rolinek?

    Na 99,9 procent se od září bude v Hradci Králové hrát hokejová extraliga. Alespoň tak to procentuálně vyjádřil zdejší náměstek primátora a rovněž šéf místních hokejistů Martin Soukup po úterním hlasování hradeckých zastupitelů, kteří schválili přistěhování klubu HC Mountfield. Jenže, kdo vlastně za klub bude hrát?

    Teď obě mužstva - to extraligové z Budějovic i to prvoligové z Hradce - mají pod smlouvou 53 hráčů, přitom potřebovat budou zhruba polovinu. To proto, že v Hradci se bude hrát jen jedna soutěž, logicky ta nejvyšší. Prvoligové licence se chce klub zbavit.

    "Ještě před nástupem letní dovolené bude v Hradci třídenní soustředění, aby mládenci z obou týmů měli šanci se seznámit. A aby měli (českobudějovičtí hráči) šanci podívat se, do jakého prostředí se budou přesunovat," řekl ČTK předseda představenstva hokejového Mountfieldu Miroslav Schön.

    Prvoligoví hráči tak nejsou úplně bez šance si extraligu zahrát, podle Soukupa by jich v Hradci mohl zhruba sedm zůstat. "Hráčům, kteří se nevejdou do extraligového mužstva, se budeme snažit najít angažmá jinde a samozřejmě záleží i na tom, kdo získá naši prvoligovou licenci," uvedl Soukup.

    O ni se prý zajímá 10 jiných klubů, jedním z těch, se kterým v Hradci jednali, je ten z Vrchlabí. "Ano, je to pravda. Problém je ale ten, že kluby nebo města, které je vlastní, nemají dostatek financí na první ligu. Hradec Králové dával příspěvek na sezonu téměř 20 milionů a i ostatní města to bude stát plus minus stejnou částku," prohlásil náměstek Soukup.

    Schön ale počítá, že prvoligovou licenci prodá klub jinému, který je nedaleko Hradce a se kterým následně bude extraligový celek spolupracovat. A kterému dodá i část hráčů, jiné pak uvolní.

    Otázkou je, jestli si za Hradec zahraje Aleš Kotalík, útočník se zkušenostmi z NHL, který ještě před oficiálním stěhováním pro Sport naznačil, že raději skončí, než aby se přesouval do východních Čech. „Ty výroky byly řečeny v napjaté atmosféře. Budeme se mu snažit vyjít vstříc,“ neztrácí naději hradecký Soukup. Klub chce získat i útočníka Tomáše Rolinka, který bydlí nedaleko.

    Podle informací MF DNES by smlouva mezi městem a firmou Mountfield, která vlastní extraligovou licenci, měla být podepsána v srpnu a bude v ní několik zásadních bodů. Radnice se zaváže, že extraligový tým od ní každý rok dostane 13,7 milionu korun a 5,5 milionu na mládež, což je v součtu částka, kterou inkasoval i dosavadní prvoligový tým.

    Mountfield zase kývne na to, že ve městě zůstane minimálně čtyři roky a tým se dle přání sponzora bude jmenovat HK Mountfield, což lze číst i jako Hradec Králové Mountfield. Rozpočet extraligového týmu bude mezi 60 a 70 miliony korun.
    Autoři: Robert Sára , Petr Záleský, Idnes.cz