Lední hokej v Boskovicích

První hokejové utkání se odehrálo v sezóně 1937–1938 na rybníku „Hranáč“ v Červené zahradě. Skupina boskovických studentů poznala tento zimní sport v Brně a začala jej provozovat i v Boskovicích. Na rybníku byly nízké mantinely (zhruba 30 cm) a hráči je stavěli na led těsně před hokejovým utkáním. Obecenstvo se tlačilo na neupevněné mantinely, které se různě zprohýbaly, takže hřiště netvořilo obdélník. První zápas při umělém osvětlení sehrálo mužstvo Boskovic s mužstvem brněnských němců. Jedno světlo bylo upevněné na ohřívárně, tři světla na domě Lesní správy, takže nad vlastním hřištěm nebylo žádné a kvalita osvětlení tomu odpovídala. Mužstvo hrálo pod názvem SK Boskovice. Mužstvo se skládalo z pěti až šesti útočníků a tří obránců, kteří bruslili jen ve vlastní třetině a vůbec neútočili.
V roce 1940 bylo vybudováno za fotbalovým hřištěm AC Velen Boskovice kluziště s vysokými mantinely a elektrickým osvětlením. Voda se na zmrzlou hliněnou plochu stříkala hadicí. Po vzniku kluziště se mužstvo hokejistů pod názvem HC Velen Boskovice přihlásilo do okresní soutěže.

Boskovice hokej

Hokejové kluby se tehdy nacházely hlavně v Brně. V regionu Boskovicko začaly hrát hokej obce Černá Hora, Letovice, Sloup, Lysice, a Křtiny. V roce 1942 odstartovala okresní soutěž, v níž HC Velen zvítězil a postoupil do brněnské extratřídy. Dále zde hrála mužstva SK Židenice, Královo Pole, SK Šlapanice a Moravská Slávie Brno. Velký význam pro hokejové dění v Boskovicích měl příchod Martina Strnada. Hráč Sokola Brno (klub za války rozpuštěn) přišel během II. světové války do Boskovic učit na gymnázium a zpopularizoval u nás lední hokej, košíkovou a lehkou atletiku. Na hokej v mrazech tehdy chodilo několik stovek diváků. Mimo mistrovských utkání se odehrála i exhibiční utkání s Chomutovem, Prahou-Podolí, Stadionem Praha a SK Prostějov. V Boskovicích fungovalo těsně po válce i kvalitní družstvo dorostu, které hrálo pozápas po utkání Čechy – Morava. Nástupem této generace hráčů si hokejový oddíl tehdejšího Spartaku Boskovice udržoval i po II. světové válce dobrou výkonnost.
Během přebudování fotbalového stadionu v roce 1953 se hokejové hřiště přesunulo do nynějších míst. Byla srovnána hlína, nataženo elektrické osvětlení a postavena provizorní dřevěná kabina. Voda se čerpala z říčky Bělá a velmi často zapáchala, při oblevě tak zapáchal i led. Hosté se převlékali do hokejové výstroje buď v kabinách na starém koupališti, nebo v autobuse.
Přesto hokejové nadšení v Boskovicích neutuchalo a hráči postoupili v letech 1957–1958 do Moravské hokejové divize, kde hrála mužstva Dukla Opava, SK Židenice, Olomouc, Přerov, Vítkovice B, Třebíč a SK Jihlava. Oddíl se dále rozrůstal a své soutěže hráli pravidelně i žáci. Památné je utkání AC Velen Boskovice – VŽKG Vítkovice B 5:4, za Vítkovice chytal Josef Mikoláš (v reprezentaci ČSSR 29 zápasů, nejlepší sportovec ČSSR a mistr Evropy 1961).

Boskovice krasobruselní

Po několika výborných sezónách na konci padesátých let přišel neočekávaný útlum a pád mužů z divize až do okresní soutěže. To už se ale psala sezóna 1964–1965, kdy v oddíle hrálo krajský přebor kvalitní dorostenecké družstvo a tvořila se nová generace. O titul krajského přeborníka hráli dorostenci TJ Minerva Boskovice ve Skalici na Slovensku.

70. léta
Betonová plocha na hřišti, nové osvětlení na stožárech, zděné šatny a sociální zařízení zvýšily zájem o lední hokej a zkvalitnily hru. Okolní města (Blansko, Vyškov, Nedvědice) však hrála na umělé ledové ploše, která Boskovicím chyběla. Proto se začalo jednat o stavbě umělé ledové plochy. Mužstvo hrálo vesměs KP II, nastupovali hráči z výše jmenovaného dorostu. V této době byl oddíl ledního hokeje TJ Minerva Boskovice dobře konsolidován, mimo mužů pravidelně hráli soutěže dorostenci i žáci. Lidé kolem hokeje si však stále více uvědomovali, že bez umělé ledové plochy se hokej hrát nedá. Po dohodě s vedením města Boskovice se tak začala budovat v „Akci Z“ na stávajícím hokejovém hřišti umělá ledová plocha - Systém Choceň. Trubky z PVC byly usazeny v antuce, chladivem se stala solanka. Ve strojovně fungovaly dva kompresory, nepřímé chlazení dovolilo udržet led až do +8°C. Slavnostní otevření umělé ledové plochy se uskutečnilo v pátek 22.12.1978. Stadion měl ale spoustu nedodělků – chyběla rolba i ústřední vytápění v kabinách, všude bylo bláto, diváci stáli na sněhových hromadách mnohdy vyšších než mantinel. Přesto se jednalo o kvalitativní přelom, který dovolil rozvoj ledního hokeje v regionu Boskovice.
V 80. letech hráli muži, dorostenci i žáci TJ Minerva Boskovice se střídavými úspěchy vesměs krajské soutěže.
V polovině 90. let se začala velmi slibně rozvíjet mládežnická družstva. Žáci hráli Žákovskou ligu a muži postoupili do Krajského přeboru 1. třídy.

Nové tisíciletí
V roce 2000 byl založen sportovní klub SK Minerva Boskovice, pokračovatel oddílu ledního hokeje TJ Minerva. V čele klubu stojí Ladislav Čížek – předseda, Jan Kšica – místopředseda. Osou mužstva se stali hráči z Prostějova. Hned v ročníku 2000–2001 se mužstvu podařilo KP I vyhrát. Jako vítěz KP I jsme absolvovali kvalifikaci o II. ligu, ale neúspěšně, ze čtyř utkání s Kroměříží a Krnovem jsme pod vedením Romana Lelka z Brna vyválčili jediný bod. Do roku 2005 se toto mužstvo umísťovalo v horní polovině tabulky.
Sezónu 2005–2006 odehráli hokejisté SK Minerva Boskovice na nově zrekonstruovaném a zastřešeném stadionu. V roce 2006 hráči z Prostějova v Boskovicích končí a od klubu se odděluje mládež – zakládá HC Boskovice. Nastává nová éra a do klubu SK Minerva Boskovice přicházejí mladí hráči z Brna. Ze začátku se jim sice nedařilo, ale sezónu 2006–2007 dotáhli až do semifinále krajské ligy. Třetí oživení přišlo v sezóně 2009–2010, kdy do klubu přišel brankář a zároveň sportovní manažer Petr Hrachovina a další hráči, kteří dosáhli výborného výsledku – finále Krajské ligy Jižní Moravy. V sezóně 2010–2011 mužstvo ještě doplnili další hráči. Sestava byla nejsilnější v historii klubu a hrál se útočný hokej se spoustou pěkných kombinací a díky tomu se mužstvo SK Minerva Boskovice stalo vítězem Krajské ligy mužů Jižní Moravy 2010–2011.
V začínající sezóně 2011–12  se SK Minerva Boskovice zatím příliš nedaří.

Boskovice hokej


Více o klubu SK Minerva Boskovice www.skmb.cz