Legionela
Leginela je bakterie, která způsobuje legionářskou nemoc – těžký zápal plic ( v mnoha případech končí smrtí).
Ideální prostředí pro vznik a šíření legionely je stojící voda ( nebo v minimálním pohybu) v potrubí o teplotě 37 až 45 stupňů Celsia. Tento stav může nastat právě nyní , kdy zařízení bylo delší dobu bez provozu nebo s minimálním provozem. Pokud po dobu mimo provoz byl ohřev vody vypnut je riziko vzniku legionely minimální. Snadnějšímu množení legionely též napomáhá špatný stav vodovodního potrubí a jeho stáří. Přítomnost lecionely ve vodě monitorují hygienické stanice.
Problém přitom nepředstavuje pití kohoutkové vody jako takové . Bakterie se přenáší hlavně v podobě aerosolů . To znamená , že riziko nákazy vzniká když se člověk sprchuje nebo když je puštěná voda z kohoutku. Naštěstí existují spolehlivá řešení , diky kterým je možné se legionely zbavit.
Při obnovování provozu je třeba myslet na dezinfekci jednotlivých rozvodů. Rozvody je třeba dostatečně sanovat . Mezi možnosti ochrany vody proti této bakterii patří hygienické zabezpečení vody oxidem chloričitým , ozonem, UV zářením nebo termální dezinfekcí. Teplota vody je nejlepší lék . Legionela nesnese příliš velké teplo. Smrtící tepůlote pro legionelu je 80°C.