Současnost a Historie Madison Square Garden

Současná hala je již čtvrtá stavba, která má název  Madison Sguare Garden a která se nachází v samém srdci New Yorku. MSG slouží k organizování sportovních akcí, zábavných pořadů a koncertů. Zajímavostí je, že dnešní MSG není ani se nenachází v blízkosti Madison Sguare.


Madison  Square Garden

Trochu historie
Madison Sguare Garden, často zkráceně známa jako MSG, hovorově také Zahrada nebo nejslavnější aréna je jedno jméno  ze čtyř arén v New Yorku. První dvě byly na severovýchodním rohu Madison Sguare Avenue a 26 ulice Její jméno je odvozeno dle umístění prvních dvou budov , které se nacházely v severovýchodním rohu náměstí Madison Sguare Garden  a na křižovatce Madison Avenue a 26 . ulice
Toto jméno bylo též odvozeno  od parku kde první dvě Arény byly na (Madison Sguare na Madison Avenue a 26. ulici, třebaže od roku 1925 již není aréna ani zahrada ani není na Madison Sguare.

1. Madison Sguare Garden  1857 - 1879 – 1890
Na počátku byla železnice když v roce 1857 bylo postaveno nádraží na 5. a Madison Avenue a 26. a 27 ulicí .V roce 1871 bylo, postaveno nové nádraží Grand Central Terminal a původní stavba byla přestavěna a využívána jako dostihová aréna. Madison Sguare Garden byla na tomto náměstí a 26. ulici. Dříve zde bylo skladiště železnice. Toto skladiště bylo přebudováno na klasickou Barnumovu arénu. Byla to tříposchoďová budova se sedačkami a lavicemi beze střechy, což znemožňovalo  zimní program. Pár let po otevření  si najmul tuto budovu slavný kapelník Stanley S.Gilmore a pojmenoval stánek po sobě na Glimore´s Gardena  byla otevřena 27.4.1874. V ní se konala evangelická setkání , soutěže krásy, výstavy květin, bály a psí výstavy. Byl tím, kdo přivedl do N. Yorku box .Ten byl tehdy ve městě nelegální tak zval diváky oficiálně jen na exhibice a ukázkové lekce z boxu. Výstavba první haly s kapacitou 10.000 diváků byla zahájena v roce 1879 a nacházela se též  na severovýchodním rohu Madison Avenue a 26. ulice a v této hale bylo otevřeno první uměle chlazené kluziště 12. února 1879. Původně  byla určena pro dráhovou cyklistiku, která v té době přitahovala největší zájem diváků.. Nakonec Gilmorova zahrada byla přejmenována na Madison Sguare Garden a byla znovu otevřena 31.5.1879.

2. Madison Sguare Garden    1890 – 1925
Aréna byla postavena také na Madison Sguare  a Madison Avenue a 26. ulici. Druhá hala, která nahradila první byla přestavěna v roce 1889 na koncertní sál a  na střeše této haly byla vybudována zahrada. Byla otevřena 16. června 1890 a jejího otevření se zúčastnilo 17.000 lidí. Budova měla vpředu věž s 32 podlažím ,která byla zakončena sochou  bohyně Diany. 
V té době to byla druhá nejvyšší budova v New Yorku. Nová budova byla postavena dle maurské architektury. Hala byla tehdy největší na světě s výškou 200- 485 stop a byla pro 8.000 lidí . V ostatních prostorách bylo  divadlo  a koncertní sál  a  restaurace.

Madison  Square Garden

 

Socha Diany vážila 1.000 liber a byla umístěna na vrcholu věže v roce 1891. V roce  1924 zde byl sjezd národní demokratické strany.
V těchto letech se plánovala výstavba Pensylvania Station – železničního nádraží a  poštovního úřadu .
V roce 1925 byla budova zbořena a hala se přestěhovala na 8 Avenue a 49 ulici.

3. MSG     1925 – 1968.
Tato hala byla postavena na 50 té ulici a 8. Avenue.Byla postavena tehdejším podporovatelem boxu Textem Rickardem. Aréna byla postavena za 249 dní na místě bývalé vozovny. Byla otevřena 15. prosince 1925. Newyorští Rangers se v té době jmenovali  „ Textowy Rangers“.Největší návštěva 23.190 diváků byla na  zápas boxu ve velterové váze  mezi  Fritziea Zivicem a Henrym Amstrongem 17. ledna 1941. Tato  aréna byla špatně vybavená vzduchotechnikou .Mohlo se v ní sice kouřit , ale diváci v horních řadách mnoho z hokeje neviděli pro kouřovou mlhu. Rovněž tak rozložení sedadel z hlediska výhledu na plochu nebylo ideální. Nejvíce byla hojně využívána pro cirkusové představení..V roce 1967 byla hala uzavřena a místo bylo používáno až do roku  1989 jako parkoviště.


Madison  Square Garden

4. Madison Sguare Garden   1968 –2010   (známá jako Penn Plaza )

Nynější hala se nachází nad železniční stanicí PenStation mezi 31 a 33 ulicí a 7 a 8 Avenue na  Pennsylvania Plaza a byla otevřena 14. února 1968 a její výstavba stála 123 milionů U$. Halu postavila stavební společnost Associates Ellerbe Becket na návrh architekta Charlese Luckmana. Současná Madison Sguare Garden  byla renovována v roce 1991. Renovace stála 200 milionů U$
Vlastníkem haly je fy CABLEVISION postavená v roce 1968  a byla rekonstruována v roce 1986 . Další rekonstrukce proběhla v roce 1991 a stála 200 mil US. MSG je  velkokapacitní multifunkční hala na 7. Avenue v centru Manhattanu v New Yorku , kde se pořádá kolem 320 akcí ročně. Nyní se plánuje výstavba páté haly na rohu 30. Street a 9. Avenue.
Kapacita haly je 18.200 diváků pro hokej ,19.763 pro basketbal a 20.000 pro koncerty.

Madison  Square Garden

Historie  hlavních sportovních  akcí v  MSG 
1879 v původní hale bylo otevřeno první uměle chlazené kluziště v USA
1902 se hrál v MSG poprvé profesionální zápas v americkém fotbale  v kryté hale
1940 z MSG je vysílán první televizní přenos v historii Basketbalu zápasem universit  Fordham versus Pittsburgh 1985 poprvé zde byla uveden profesionální wrestling – WrestleMania
1994 14. června po 54 letech vyhrál N. Y. Rangers  v MSG Stanley Cup
1997 debut basketbalové ligy žen WNBA – při zápase New York - Liberty

Madison  Square Garden

Kluby
New York Rangers (NHL) (1968)
New York Knicks (NBA) (1968)
New York Liberty (WNBA) (1997)
New York Titans (NLL) (2007)
New York Knights (AFL) (1988)
New York CityHawks (AFL)
(1997-1998)

Současný stav.
Madison Square Garden je multifunkční velkokapacitní aréna .
Budova má 9 podlaží z toho hlediště má šest pater , které byly původně barevně rozlišeny barvami, červenou, oranžovou, žlutou, hnědou a modrou. Fanoušci týmu New York Rangers si tak oblíbili modré sedačky, že byli ochotni si je bránit. Za každou cenu tam  nechtěli tam nikoho pustit z konkurenčních týmů. Jednalo se převážně o rivaly z klubů N.Y.Islanders. N.J Devils nebo Philadelfia Flyers. Proto se později od tohoto barevného rozlišení sedaček upustilo. Dnes skalní fandové N.Y.Rangers sedávají v sekci 400.

Madison  Square Garden

 

Kapacita haly pro lední hokej nebo Lacros je 18.200 diváků na košíkovou 19.763 na box 20.789  diváků. Hala má 88 VIP lóží,kapacita pro koncerty je 20.000 diváků.
V roce 2001 byly zavedeny při zápasech Rangers a Islanders oddělené sektory pro tyto fanoušky.
V MSG mají zázemí hokejový klub N.Y.Rangers , basketbalový klub N.Y. Knicks a dále se zde hraje ženská basketbalová WNBA, universitní basketbalová liga a také se tu koná pravidelně draft pro NHL. Konají se zde také krasobruslařské exhibice Champions on Ice. Rovněž se tu hrají All Stars zápasy NHL,NBA a WNBA a světové poháry v hokeji a do konce 90. let tu byl každoročně turnaj mistryň v tenise. V aréně se pravidelně konají zápasy boxerů a zápasy Wrestlingu.Získal zde titul mistra světa v boxu i legendární Muhamad Ali  a hala byla tenkrát nazývána Mekkou boxu.
MSG se konaly též velmi významné politické akce jako např.: oslava 45. narozenin presidenta J. F. Kennedyho, kdy mu zpívala Happy Birthday Mr. President Marilyn Monroe.
Také se zde konal v roce 2004 republikánský volební kongres.

Madison  Square Garden

 

Rovněž zde proběhly památné koncerty a řada vystoupení  skupin a zpěváků , Bobyho Marley ,LedZeppelin, Frank Sinatra, Elton John, Elvis Presley, Rolling Stones, Madona atd. V MSG  měl svůj poslední koncert John Lennon, než na něj byl spáchám atentát. V roce 2007 v hale oslavil své 60. narozeniny před vyprodanou halou Elton John.
MSG je postavena nad fungujícím nádražím Pensylvania Station, takže je jednoduché s dostat k MSG odkudkoli. Rovněž tak pod MSG je stanice Metra kde vedou linky 1,2,3 a A,B a E. Pokud budete chtít navštívit MSG je otevřena denně pro návštěvníky od 10 hod do 15 hod.


Budoucnost MSG.
V současnosti  je  plánována výstavba  páté haly jak již bylo uvedeno na rohu 33 .ulice a 9. Avenue.
Ještě před tím má proběhnout rekonstrukce stávající haly v časovém horizontu 2011 – 2013.
Účelem této rekonstrukce má být komplexní přestavba vnitřního vybavení a uspořádaní v hale včetně nového vchodu.
  Tato rekonstrukce je plánována tak, aby se nepřerušil chod haly. Bude většinou probíhat v letních  
   měsících aby se minimalizovalo narušení chodu arény
Rekonstrukce bude zahrnovat výměnu sedadel za komfortnější,dále přestavbu nového vchodu z 7 Avenue, provede se restaurace stropu arény včetně osvětlení,veřejné prostory budou klimatizovány a rozšířeny o interaktivní kiosky. Dále bude  dovybaveno vysílací studio z hlediska vysílání HDTV přenosů. Bude instalována nová LED kostka s rozlišením HD
Z vnějších prostor se zlepší výhled na město. Budou rovněž rekonstruovány následně všechna patra, rovněž se rekonstrukce dotkne všech šaten, a kanceláří a proběhne též rekonstrukce sprch v šatnách.
Bude rovněž  prostorově rozšířen plocha   o  40 %   58  VIP boxů. Dále zde bude k dispozici 20  VIP suites s obývacími prostorami, které zvýší atraktivitu pro partery .
Tato rekonstrukce vytvoří tisíce nových pracovních příležitostí a bude plně hrazena z prostředků MSG.

My jsme halu navštívili poprvé v rove 2001 a potom  v roce 2010. Hala nás ani nepřekvapila svou velikostí , ale až po vstoupení dovnitř haly jsme byli uchvácení jejími prostorami. Halou nás provázel pan Spielberg, bohužel to nebyl příbuzný známého filmového režiséra.
Provedl nás celou halou včetně zázemí N. York Rangers, dále šatnami,VIP salonky  a ostatními prostotami. Do strojovny  chlazení jsme s nedostali. Strojovna je umístěná vedle hlavní budovy, samozřejmě chladící látka je freon. Bohužel jiné technické informace jsme nezískali.
Další  informace o MSG  získáte na www stránkách Wikipedie nebo msg.com. 

Kučera Stanislav