Trosky teplického stadionu patří bezdomovci

Zimní stadion v Teplicích se od loňského podzimu změnil v ruinu. Ten je v majetku osoby, která je vedena jako bezdomovec, který má formální adresu na úřadě v Liptovském Mikuláši na Slovensku,“ překvapil některé zastupitele informací primátor Teplic J. Kubera.
Z arény pro 6000 diváků, považované v 70. letech za jednu z nejmodernějších v Česku, zbyl jen betonový skelet a ochozy, které jsou zpola zasypané dalšími troskami. Situace je zatím patová, řekl ČTK primátor města Jaroslav Kubera (ODS). Majitele budovy podle něj město nemůže přimět k dokončení demolice, nedokáže je ani kontaktovat.

Teplice stadion

Stadion byl dlouhodobě zanedbaný, ale jeho rychlý konec začal vloni na jaře, kdy ho opustili poslední hokejisté. Majitelé pak začali tvrdit, že nejvýhodnější pro ně bude stadion zbourat a pozemek v centru města rozprodat jako stavební parcely. Demolici převzala skupina dělníků, která si za odměnu nechala železo a další materiál z objektu. Při práci se jim nejdřív neplánovaně zřítila střecha, pak zase část staveniště vzplála. Když ale došlo na samotný železobeton, práce ustaly a centrum Teplic od zimy hyzdí zbořeniště.

 

„Vybourali jenom to, co je zajímalo,“ řekl ČTK primátor Kubera, který se zlobí na porevoluční vedení města, které se stadionu vzdalo. „Stadion byl za národního výboru převeden na sportovce, kteří ho možná neuváženě převedli na soukromou osobu, která se o stadion nestarala a jenom za něj inkasovala,“ dodal.


Kdysi moderní stadion pro 6000 diváků prožívá smutný konec. Vyrostl v polovině 70. let ve čtvrti Na Stínadlech, hned vedle svého fotbalového protějšku. Po svém otevření v roce 1976 patřil mezi nejmodernější v Československu a často tam hrála reprezentace, protože ale první tým Teplic nikdy nepřekročil úroveň třetí nejvyšší soutěže, dostávalo se mu jen základní údržby. V posledních 15 letech už jen chátral. I tak na stadionu vyrostla řada úspěšných hokejistů, mimo jiné olympijský vítěz Robert Lang.

Teplice stadion

Patovou situaci způsobují i komplikované vztahy mezi majitelem pozemku a městem, které by tam chtělo postavit skromnější tréninkovou halu. Spolumajitel Jiří Prokůpek vloni ČTK řekl, že pozemky si cení na 33 milionů, což město dát nechce. A využití na stavební parcely zase potřebuje souhlas magistrátu, neboť v územním plánu je plocha určena k rekreaci.

„Jediné, co je pro nás přijatelné, je využití části pozemku opět pro stadion. Je to městské sportoviště, jsou tam plochy pro parkování,“ řekl ČTK Kubera. Se současnou situací město podle něj zkouší něco dělat, ale nedokázalo zatím ani doručit písemnosti novým majitelům, kterými je skupina mužů s trvalým bydlištěm na radnici v Lipt. Hrádku.

 

„Stadion má teď jiného majitele než pozemek, velmi těžko ho doháníme. Chceme, aby demolici dokončil,“ řekl Kubera. Magistrát k tomu ale může majitele nutit jen pokutami, které beztak nikdy nemusí vymoci. I kvůli tomu je zatím plánovaná stavba malé tréninkové haly v nedohlednu, i když město už na ni plány má. Hala by měla mít společnou kotelnu i se sportovní halou a součástí by měl být i hotel, který by se podle Kubery ve městě uživil.
Situace se tak dostává do patu. Pozemek nemůže být využit aniž by byla demolice dokončena. „Když tam bylo ještě něco, co se dala prodat ve sběrnách, tak to na zimáku vypadalo jako na mraveništi. V momentě, kdy už tam zůstal jenom beton, se tam neobjevila ani noha,“ dodává náš zdroj. A co na situaci město Teplice? „Vedení magistrátu moc toho dělat nemůže. Městu Teplice stadion nikdy nepatřil. Národní výbor ho v roce 1990 předal sportovcům v době velké euforie a právě sportovci si ho měli sami spravovat,“ říká primátor Teplic Jaroslav Kubera.“Sportovci, ale udělali to, co udělali a zbavili se ho v naivním domnění, že budou mít hned peníze a vše bude fungovat. Je to podobné jako vztah ČSTV a Sazky,“ doplňuje Kubera.

Jaká je tedy blízká budoucnost zimního stadionu v Teplicích či budoucího stadionu? Otázku budou muset rozuzlovat právníci a složitá soudní jednání.

Teplický zimní stadion pro 6000 diváků byl otevřen v roce 1976 a dlouho byl považován za jeden z nejmodernějších v Československu. Dospělý hokej ve městě v roce 2007 definitivně skončil a od ledna 2011 ze stadionu odešla i mládež, která se připravuje v sousední Bílině.

Teplice stadion