Výstavní, sportovně kulturní a kongresové centrum Karlovy Vary

KV Arena - Nové víceúčelové Výstavní, sportovně kulturní a kongresové centrum Karlovy Vary s nadregionálním významem.

Po svém otevření v červnu 2009 jde bezkonkurenčně o největší zastřešený komplex pro konání rozmanitých akcí v Karlových Varech a Karlovarském kraji a zároveň jeden ze současně nejmodernějších svého druhu v České republice.
KV Arena je multifunkční – sportovní, zábavní, kulturně společenské, výstavní a kongresové centrum určené pro pořádání rozmanitých akcí a programů, respektive pro všestranné zájmové a volnočasové pasivní i aktivní vyžití obyvatel města i návštěvníků ze spádového území stejně jako turistů a lázeňských hostů.


KV Aréna

Dominantou celého komplexu KV Areny je hlavní hala – aréna – s hledištěm pro bezmála 6000 sedících diváků. Všechny sedačky jsou polstrované a VIP i s opěrkami na ruce. Při koncertním uspořádání, kdy obsazené tribuny navíc doplní hosté stojící nebo sedící na ploše, pak může pojmout až 7500 návštěvníků. S arénou je technickým koridorem propojena hala tréninková, kam je možné umisťovat jak regulérní sportovní akce, tak doprovodné pořady nebo jiné samostatné  programy. Tréninková hala je ale především zázemím pro mládežnické hokejové týmy a také slouží široké veřejnosti pro bruslení a příležitostním hokejistům.

KV Aréna

Hledišťové sektory arény jsou doplněny spodní mobilní (teleskopickou) řadou tribun s téměř 600 místy. Maximální půdorysná dispozice arény činí 34 x 64 m, s využitelnou produkční plochou velikosti přibližně 2000 m2.
Na hokejové zápasy  mohou být variantně nastaveny mantinely v aréně i v tréninkové  hale  na 26m x 56m až na 29m x 60m. V současné době je rozměr 29m x 60m na aréně a 28m x 60m na tréninkové hale.

Komplex KV Arena nabízí v pěti podlažích 2 restaurace – při akcích nebo i mimo ně nárazově využívaný VIP Lounge restaurant na čtvrtém, skyboxovém patře arény, a dále Sport bar & restaurant s celoroční otevírací dobou na tréninkové hale. Ve 3. patře arény je dále velký centrální bufet, který doplňuje 6 menších fast foodů a fanshop, sedmý bufet se pak nachází ve 2. podlaží u koncertního vstupu (SEVER) na plochu arény.

KV Aréna

Na VIP podlaží ve 4. patře, nad tribunami arény, je prstencově umístěno 26 separátních lóží (skyboxů). Každý box má balkón a výhled do arény. Nachází se zde také 2 salónky vhodné například pro menší společenské příležitosti (oslavy, bankety) a další prostory vhodné pro jednání a shromáždění. V nejvyšším 5. patře arény pak najdeme centrální režii komplexu, komentátorské kabiny, zázemí pro novináře a místnost pro tiskové konference.
KV Arena standardně nabízí příjemný, účelový komfort a bezbariérové vybavení.. Pod halami je na 300 parkovacích stání, parkovací infrastruktura kolem areálu KV Areny bude  zanedlouho významně posílena zejména v souvislosti s  připravovanou výstavbou bazénu o dalších 260 parkovacích stání. 


KV Aréna

Osvětlení :
Osvětlení hal je řešeno zářivkovými svítidly Inducon 2x80W, s předřadníky DALI. Svítidla jsou instalována na světelné lišty STRADER. Ovládání a nastavování osvětlení je řízeno systémem DALI, kde hlavní ovládací pult je umístěn v místnosti režie dané haly a režie má k dispozici 16 režimů, další pult je umístěn u stanovišť roleb. Max osvětlení arény je 1500lx což splňuje požadavky televize i na výrobu pořadů v nejvyšší kvalitě.
 Instalovaný výkon :
Velká hala    440 ks -2x80W        70,4 kW
Malá hala    189 ks -2x80W        30,3 kW

Chlazení ledových ploch.
Pro pokrytí požadavků na chladicí výkony je ve strojovně chlazení instalováno kompresorové chladící zařízení se třemi šroubovými kompresory. Kompresory zapojené do chladicího okruhu jsou zdrojem chladivého výkonu cca 2600 kW Chlazení je nepřímé primární chladivo je čpavek NH3 a teplonosná tekutina Coolstar, která je čerpadly vháněna do trubkového registru obou ploch.

Tepelná technika.
Jako zdroj tepla jsou k dispozici 2 plynové kotle o výkonech 1000 kW a 2000 kW a také kogenerační jednotka o tepelném výkonu 640 kW, která slouží i k výrobě el. energie o výkonu 580 kW. Dále při provozu kompresorů vzniká z olejových chladičů kompresorů odpadní teplo, které se akumuluje a pomocí tepelných čerpadel používá jako předehřev pro ohřev TUV.


KV Aréna

AV vybavení haly:
Informační a zážitkovou pohodu pro diváky z akcí probíhajících v aréně multicentra KV Arena pomáhá zprostředkovávat a umocňovat špičková IT technologie, hlavně pak interní produkční a televizní studio s profesionálním kamerovým parkem (6 kamer mobilních + 3 stacionární) a digitální střižnou, umožňující zpracovávat AV záznam  až do formátů HD a Dolby Digital. Signál z rozmístěných stacionárních a mobilních kamer zpracovaný ve studiu lze on-line vysílat na výškově polohovatelnou osmibokou multimediální LED kostku. K dispozici je také multimediální – efektový a animační LED pás zobrazující, prezentační apod. sekvence, a dále interní TV okruh se 40 LCD monitory rozmístěnými v chodbových zónách a přilehlých koridorech. Veškeré AV a elektronické datové výstupy lze dále distribuovat prostřednictvím vysokorychlostní datové sítě trasované přímo na externí páteřní optický kabel.


KV Aréna

KV Arena tedy dokonale splňuje i ta nejnáročnější kritéria pro pořádání koncertů, zábavně společenských programů, televizních show stejně jako veletrhů, sympozií, výstav nebo mnoha sportovních aktivit a řady dalších rozmanitých akcí, které oživí, zpestří a obohatí sportovní, kulturní a společenský život obyvatel města Karlovy Vary, našeho kraje i zahraničních hostů.
Původní ZS v Dolní Kamenné k dubnu 2009 skončil provoz jako zimní stadion. Sloužil veřejnosti od roku 1972, kdy byl postaven jako provizorní a dodatečně zastřešen. V roce 2009 získali karlovarští hokejisté HC Energie titul mistra republiky a důstojně se rozloučili se starou „plecharenou“. Výstavba karlovarského Výstavního, sportovně kulturního a kongresového centra (KV Areny) byla zahájena v únoru 2007 a slavnostní otevření proběhlo 19.června 2009. Za dobu provozu zde proběhlo mnoho akcí různého typu.

KV Aréna

Sportovní : EHT turnaj čtyř – hokej 2009, Mistrovství světa v basketbale  2010 - ženy, kvalifikace na ME ve volejbale 2010 – ženy, FXM Games – motorky 2010, ICE OLYMPIC TOUR – krasobruslení 2010, Diamond Fights- box, K1 -2010, ME v twirlingu – ženy 2011, basketbalový turnaj čtyř zemí - ženy - 2011


KV Aréna

Kulturní: K. Gott + E. Urbanová - 2009,2010, Lord of the Dance - 2010,2011, Mrazík- 2010, Aida – opera 2009, Ruský ledový cirkus-2010, Bořek stavitel – 2010, Cirque de Glace – 2011, Alexandrovci – 2010, Chinaski – 2010, Kabát – 2011

Ostatní: For Arch 2009, 2010,  Jedeto – výstava aut 2009,2010,  Flores 2011


KV Aréna

Variabilita využití komplexu KV Arena, jeho moderní zázemí a ve spádovém území ojedinělý kapacitní potenciál jsou v každém případě mimořádným přínosem pro zatraktivnění nejznámějšího lázeňského města v ČR města i celého Karlovarského lázeňského kraje. KV ARENA - VÝSTAVNÍ, SPORTOVNĚ KULTURNÍ A KONGRESOVÉ CENTRUM KARLOVY VARY je významným přínosem pro pokračování rozvoje cestovního ruchu, její zázemí je připraveno nabízet konkrétní podporu nejrůznějším, již v oblasti etablovaným festivalovým a dalším kulturně společenským aktivitám, stejně jako případným nově vznikajícím nebo alternativním projektům.

 

KV Aréna

 

V současné době probíhá v areálu KV Arény výstavba krytého plaveckého bazénu,
který je spolufinancován  z fondů EU. Zahájení stavby  bylo v březnu 2011 a bazén má být dokončen v září 2012. Bazén je 25metrový, ale z původně 8 projektovaných drah jich po úpravě zůstalo 6. Zbylý prostor  bude využit k vodním atrakcím – masážním sprchám, chrličům vody, perličkovým lavicím a rozšířil se prostor pro relaxační prostory návštěvníků bazénu. Součástí projektu je také tribuna pro 130 diváků a tobogán o délce 56 m. Hloubka bazénu je od 1,2 m do 2,8m. Energeticky bude bazén propojen s objektem KV Arény, aby se efektivněji využilo teplo s kogenerační jednotky, s kterou se již při projektu Arény počítalo pro dodávky tepla do bazénu.

Areál pro míčové sporty
Sportovní hala bude jako třetí sportovní objekt a doplní tím areál ještě pro míčové sporty.V současné době je ve stádiu projekčních prací a s výstavbou by se mělo začít po dokončení bazénu v r 2012. Po dokončení by tento areál byl jedním z nejkomplexnějším sportovním střediskem nejenom u nás ale  i ve střední Evropě.
Zpracoval: ing. Zdeněk Houdek ved. tech. úseku KV Arena